Atrakcje Niedzicy Zamek - zabytki, ciekawostki i inne atrakcje

ZAMEK NIEDZICA

Pięknie położony nad Dunajcem okazały zamek w Niedzicy (również nazywany Dunajcem) stoi na stromej skale o wysokości 566 m npm. Wygląd otoczenia zamku został znacznie zmieniony w latach 80-tych XX w., gdy na rzece ukończono budowę potężnej zapory. Ten węgierski niegdyś zamek, oraz pobliska polska warownia w Czorsztynie efektownie górują nad okolicą i przypominają typowe "orle gniazda".

ZAMEK CZORSZTYN

Zamek Czorsztyn i Niedzica niegdyś dumnie wznosiły się nad malowniczą doliną Dunajca. Po utworzeniu zapory wiele uległo zmianie. Obecnie dwie warownie już ze znacznie mniejszej wysokości przeglądają się w obszernej toni powstałego na Dunajcu jeziora Czorsztyńskiego, jednak nadal widok jest niezwykle urokliwy. Czorsztyn leży na mocno obronnym, skalistym wzniesieniu (z wapienia krynoidowego) będącym półwyspem oblewanym przez wody jeziora.

TAMA - ZAPORA NIEDZICA

ZW bezpośrednim sąsiedztwie Niedzicy, na granicy Pienin Spiskich i Właściwych znajduje sie zapora ziemna dzięki której powstał sztuczny zbiornik wodny na Dunajcu - Zalew Czorsztyński. Zapora, której budowa zakończyła się w 1997 roku, miała ogromny wpływ na zmianę krajobrazu Dunajca oraz na charakter otaczających ją terenów.

SPŁYW DUNAJCEM

Przełom Dunajca w Pieninach to z pewnością jeden z najbardziej malowniczych widoków w całej Polsce. Dunajec to rzeka, która fascynuje, zachwyca oraz przyciąga jak magnes turystów z Polski, oraz zagranicy. Oplatając w niezwykły sposób najwyższe wierzchołki Pienin tworzy fenomenalne krajobrazy. Trasa spływu prowadzi z miejscowości Sromowce Niżne do Krościenka lub w krótszej wersji do Szczawnicy. Spływy organizowane są od początku kwietnia do końca października. Cała trasa spływu to 23 kilometry a jej pokonanie zajmuje około 3 godzin.

REJSY STATKIEM PO JEZIORZE CZORSZTYŃSKIM

Po jeziorze Czorsztyńskim odbywają się regularne rejsy spacerowe statkami o nazwie "Biała Dama" na której pokładzie mieści się 45 osób oraz statek "Harnaś" na którego pokładzie mieści się 135 osób. Przystań znajduje się u stóp niedzickiego zamku. Podczas spaceru "na wodzie"można podziwać góry, ruiny zamku Czorsztyńskiego oraz skansen Czorsztyński.

TERENY REKREACYJNE NAD JEZIOREM CZORSZTYŃSKIM

Tereny rekreacyjne położone nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego w miejscowości Niedzica-Zamek. Można tu wypocząć pływając po Jeziorze Czorsztyńskim i obserwując malownicze krajobrazy naszego regionu lub wygrzewając się na piaszczystej plaży. Działa tu mała gastronomia, można posilić się i odpocząć w ogródku konsumpcyjnym, lub wieczorem zapalić ognisko nad brzegiem Jeziora.

PRZYSTAŃ - WYPOŻYCZALNIA SPRZĘTU WODNEGO

Niedzica Zamek to również wypożyczalnia sprzętu wodnego, oraz przystań sezonowa dla łodzi i jachtów. Można tu wypożyczyć rowery wodne, kajaki którymi moża pływając po Jeziorze Czorsztyńskim podziwiać uroki okolicy. Korzystając z przystani można przycumować, oraz cumować swoimi własnymi lodziami i jachtami.